Léčba neplodnosti – jak probíhá?

Léčba neplodnosti – jak probíhá?

Neplodnost je dnes označována za poměrně známou chorobu, která trápí stále více lidí, a to v posledních letech. A to nejenom muže, ale trápí samozřejmě také ženy. Pokud je vám neplodnost diagnostikována, je možné započít proces, který je označován jako léčba neplodnosti. V takovém případě mohou mít i páry postižené touto nemocí právo zplodit svého potomka. Podívejme se tedy na možnosti, jaké se v oblasti efektivní léčby nabízejí.

Velmi běžná je hormonální léčba

Tyto možnosti můžeme nalézt pod několika pojmy, jako třeba ovariální stimulace, nebo indukce ovulace. Vždy se však jedná o metodu hormonální léčby, které by měla mít jeden hlavní cíl. Je zde snaha o to, aby vajíčka dozrávala tak jak dozrávat mají a aby docházelo také k tomu, že jsou uvolňována z vaječníků. Díky dodávaným hormonům se tak mohou upravit procesy v ženském těle a to tak začne fungovat zcela přirozeně a běžně. Tedy tak, jako by se neplodnost dříve neprojevila. Samozřejmě stoprocentní účinnost zde není zaručena, stejně jako je třeba podotknout také to, že ne vždy je tento typ léčby ten pravý. A jak jsme již nastínili, daná možnost je samozřejmě určena výhradně pro ženy, tedy pro léčbu ženské neplodnosti. Pokud se však zdaří jak má, je to určitě důvod k velké radosti. A to ze strany ženy, tak i ze strany lékařů.

Existuje také intrauterinní inseminace

Tato forma léčby může být využita jak v souvislosti s ženskou, tak i v souvislosti s mužskou neplodností. Zapomínat nesmíme na to, že je využívána hlavně ve chvíli, kdy se jedná jenom o lehčí verze a tak je třeba samotnému oplodnění hlavně dopomoci. Pojmem intrauterinní inseminace tedy označujeme zákrok, který vyžaduje aplikaci spermií na určené místo, a to do dutiny děložní. Tedy do těla ženy. Dané spermie jsou upravené, a to z toho důvodu, aby byla podpořena jejich činnost a zvýšila se tak pravděpodobnost toho, že se celý tento akt oplodnění podaří. Pokud by modifikovány nebyly, výsledky zdaleka nejsou tak uspokojivé, jak očekáváme. Výjimkou jsou však spermie uchované v kryobance. A to ať už jde o dobrovolné dárce, nebo spermie daného muže, a to z doby, kdy s neplodností neměl žádné problémy.

Třetí možnost? In vitro fertilizace

Třetí možností, jak léčit neplodnost je právě tato varianta. Nutno dodat, že ta je v tomto směru nejsložitější. Známe ji hlavně pod pojmem umělé oplodnění. Zde musíme zmínit, že daná léčba má hned několik fází a spíše než o řešení celého problému s neplodností je především o snahu docílit toho, aby mohlo být dítě zplozeno. Toho lze dosáhnout pomocí jednotlivých oplozených vajíček, které jsou oplodněny mimo tělo pacientky a následně jsou vpravena zase zpět. Nutno říci, že daný postup je sice problematický, ale současná medicína má i zde poměrně zajímavé, samozřejmě pozitivní výsledky.

Aby k danému umělému oplodnění mohlo dojít, je třeba také absolvovat několik vyšetření. Nutno také dodat, že tato forma řeší pouze ženskou neplodnost, nikoliv mužskou. Pokud jsou neplodní oba, je třeba využít spermie dárce.

Péče o pleť s akné – jak na ni?

Péče o pleť s akné – jak na ni?

Akné je dnes problémem, který je nejčastěji spojován s mladou generací. Není však pravdou, že by těmito nepříjemnými kožními projevy museli trpět jenom mladí lidé. Je sice faktem, že je to velmi pravděpodobné, ale stejně je pravděpodobné i to, že danými problémy bude trpět i jakákoliv jiná generace. A proto je dobré vědět, jaké možnosti má péče o pleť s akné a jak můžeme problémům předcházet. Samozřejmě na mysli máme hlavně běžné formy, jelikož ty nejzávažnější už musí a může vyřešit jenom lékař.

Základem je kvalitní čištění

Asi není lepší rady, než takové, že pleť musíme náležitým způsobem čistit. Pokud k tomu nedojde, riskujeme, že se projevy výrazně zhorší. Je jedno, jestli jste muž nebo žena, protože čištění bychom měli provádět alespoň 2x denně. Nejlépe dopoledne a večer před spaním. Možností, jak pleť čistit, je hned několik. Cílem celého procesu by mělo být především odstranění odumřelých kožních buněk. Právě ty se totiž nacházejí v oblasti naší pokožky a jejich negativem je to, že ucpávají póry a mazové žlázy. Použít samozřejmě můžeme jak klasickou vodu a mýdlo, tak je dobré vsadit i na specializované prostředky. Nejlepší cestou jsou různá čisticí pleťová mléka, stejně jako gely. Hodí se také peeling, který by však neměl být pravidelný. A to z toho důvodu, že tím můžeme takto citlivou a poškozenou pokožku více rozdráždit.

Nezapomínáme na tonizaci

Ačkoliv většina žen a dívek ví, o co se jedná, my jsme byli v naší redakci poměrně zmateni. Zkrátka jsme si neuměli představit, co daný pojem říká. Naštěstí už znalosti, ale i zkušenosti máme. A tak můžeme říci, že tonizací se rozumí hlavně dočištění, které se provádí po samotném důkladnějším čistění. Zde je už třeba specielních výrobků. Tonikum, které by mělo být určené na pleť, a to včetně té problematické dnes není problémem sehnat skutečně v každé lékárně, nebo také drogerii. Cílem tohoto kroku je především to, aby byla naše pleť opět projasněna a vypadala svěže. Kromě toho pomocí tonizace dokážeme také velmi dobře dočistit pokožku a uvolníme tak případné další ucpané póry, pokud stále nějaké zůstaly. Pokud měli dát ještě jednu důležitou radu, volíme vždy tonikum bez alkoholu. Ten má totiž tendenci vysušovat, nehledě na případnou bolestivější aplikaci alkoholových přípravků.

Bez krémů to pravděpodobně nepůjde

Jakmile máme pleť dokonale čistou, nesmíme zapomínat ani na to, abychom ji dále ošetřili pleťovým krémem. Ten by měl být nejenom hydratační, ale mělo by se jednat také o přípravek, který je určený právě na léčbu problematické pleti – tedy pleti s akné. Ideální je kombinovat ho s takovým, který dokáže dobře regulovat tvorbu kožního mazu. Jedině tak můžeme projevy zmírnit.

A jelikož pár z nás v naší redakci dané postupy vyzkoušelo na vlastní kůži, přinášíme vám objektivní záběr. Daná péče o pleť skutečně pomáhá. Jenom je třeba dodržet ještě jednu důležitou věc, a tou je pravidelnost! Nevynechejte tedy ani den, kdy byste se jí nevěnovali.

 

Ty nejsilnější přírodní antioxidanty

Ty nejsilnější přírodní antioxidanty

I když jsme stále ještě mladí a zdraví, rozhodně neuškodí čas od času zamířit do oblasti zdravé výživy a zaměřit se na to, co by mohlo našemu tělu pomoci. Je sice pravdou, že farmaceutické společnosti dnes nabídnou léky, ale i doplňky stravy na jakékoliv problémy. V redakci však zastáváme názor, že mnohem lepší cestou je příroda. A tak vám přinášíme soupis zajímavých přírodních antioxidantů, které vám pomohou k lepší kondici, lepšímu fungování vašeho těla, ale i k lepšímu pohledu na svět.

Jak vlastně antioxidanty pomáhají?

Ještě před tím, než se zaměříme na konkrétní možnosti, musíme říci, co vlastně antioxidanty jsou a jak vlastně pomáhají. Zde je definice více než jednoduchá. A to z toho důvodu, že se jedná o látky, které chrání naše tělo před celou řadou chemických reakcí. Díky tomu dokážou primárně neutralizovat takzvané volné radikály, které většinu daných problémů způsobují. Díky tomu může i náš organismus fungovat naprosto skvěle a naprosto bezproblémově.

Začínáme u ovoce a zeleniny

Hned první antioxidanty v naší přírodě, které jsou považovány za ty nejlepší, najdeme v oblasti ovoce. Právě to je doporučováno jíst už od útlého věku. A celý náš tím se shodl, že ani u nich doma to nebylo výjimkou. Samozřejmě primárně tělu dodáváme hlavně vitaminy, ale ony antioxidanty jsou také nedílnou součástí. Zapomenout nesmíme ani na to, že řada vitamínů má antioxidační vlastnosti sama o sobě. Příkladem je určitě vitamin C. Pokud čekáte pomeranče a citrony, musíme vás zklamat, jelikož ty nejsilnějším ovocem nejsou. Na samotném vrcholu našeho žebříčku se totiž umístili ostružiny. Máte-li tedy cestu do lesa a chcete prospět vašemu tělu, rozhodně si jich pár nasbírejte. Podobně můžete nasbírat také maliny, jelikož ani ty v tomto směru nezklamou. Vše doplňuje také černý rybíz, nebo granátové jablko.

Ovoce tedy máme zmapováno a tak se musíme zaměřit také na zeleninu. I ta patří mezi produkty přírody, které umí naše tělo dobře vyčistit a zlepšit jeho fungování. Zde oceníme hlavně pozitiva, která nám může přinášet brokolice, stejně jako většina luštěnin, ale i listová zelenina. Známý je ale také česnek. Samozřejmě ideálně ten český, které nejenom výrazněji pomáhá, ale také lépe chutná.

Co dále může pomoci?

Zapomínat ale nesmíme třeba i na různé druhy koření nebo další plodiny, které mají antioxidační vlastnosti. Sem patří oblíbená lékořice, ale také oregano, nebo něco tak obyčejného, jako je kopr. Dáte-li si k obědu koprovou omáčku, chybu neuděláte. Pozitivní plodinou je z hlediska antioxidačních vlastností také máta, lněná semínka, ale i lístky zeleného čaje. A protože ten v naší redakci milujeme všichni, děláme tak pro naše zdraví i velkou službu. Zde však pozor na to, aby lístky nebyly při přípravě spáleny a tedy znehodnoceny. Je totiž třeba dodržet vždy správné teploty, jak vody ze které čaj připravujete, tak i správnou dobu louhování. Jedině tak získáte i z čajových lístků skutečně maximální dávky antioxidantů.

Jaká negativa přináší horké počasí?

Jaká negativa přináší horké počasí?

Horké počasí mnoho z nás sice miluje, ale spíše ve chvíli, kdy se můžeme zchladit u vody. Jinak jsou ale vysoké teploty poměrně rizikové. A to z toho důvodu, že hrozí mnoho problémů. A jelikož i nám toto téma přišlo nejenom zajímavé, ale i prospěšné, rozhodli jsme se napsat článek, který se zaměří právě na možná rizika spojená s tím, pokud své tělo dlouhodobě vystavíme vysokým teplotám.

Hned na úvod je třeba říci, že teplo a vysoké teploty jsou spojeny především se sluncem. To znamená, že pokud naše tělo vystavujeme slunečním paprskům déle než je obvyklé, zaděláváme si na velké problémy. A to především toho rázu, že může dojít ke spálení naší pokožky. I to je důsledek nadměrného horka a kombinace slunečních paprsků. Spáleniny mohou být nejenom běžného rázu, kdy je zarudlá pokožka. Není nic výjimečného ani to, kdy se mohou dostavit problémy takové, kdy jsou spáleniny řazeny do druhé kategorie, což již vyžaduje intenzivnější léčbu.

Pozor na dehydrataci

Protože naše tělo funguje poměrně spolehlivě a dobře, dokáže se velmi dobře bránit případnému horku. A to tak, že se začneme potit. A právě kapičky potu následně vedou k tomu, že je pokožka našeho těla ochlazována a je tak lépe udržována potřebná teplota. To však s sebou může přinášet i poměrně velká rizika. A jaká? Samozřejmě taková, že naše tělo vlivem toho ztrácí tekutiny mnohem rychleji, než běžně. A to může vést k jednomu hlavnímu problému, kterým je dehydratace.  A ta se může objevit skutečně rychle, třeba i za pár desítek minut, nebo za pár hodin. Příznaky dehydratace jsou přitom poměrně jasné. Může to být sucho v ústech, stejně jako bolesti hlavy.

V takových případech potřebujeme jediné, a to tekutiny. Nejlepší je čistá voda. Alkohol je rizikový v tom, že může naše tělo odvodňovat a dehydrovat mnohem více. Podobně jako káva. Sladké nápoje poté způsobují, že můžeme mít stále větší a větší žízeň. A to je při nedostatku tekutin problém.

Pozor také na časté kolapsy

Mnoho z nás to jistě někdy zažilo. U nás v týmu jsme se shodli, že ačkoliv jsme poměrně mladý, náznaky budoucího kolapsu tu byly. Organismus se zkrátka přehřeje a tělo nemůže fungovat tak, jak fungovat má. Prvotní příznaky jsou přitom velmi jasné. Je to hlavně bolení hlavy, stejně jako závratě, nevolnosti, ale může se dostavit i takzvané točení hlavy. To vše jsou předzvěsti toho, že náš organismus může velmi rychle kolabovat a my se tak můžeme ocitnout v bezvědomí. V takovém případě je dobré pozvolna tělo ochlazovat, stejně jako mu dodávat tekutiny. Nejnáchylnější skupinou jsou zcela určitě starší osoby, které již nemají tak dobře fungující organismus, aby to snášel.

Nepříjemnými problémy může být také úžeh nebo úpal. I na tom jsme se společně shodli, že je to nejenom velké riziko, ale že jsme ho již každý někdy měli. A jak se proti němu bránit? Ideální je stín, stejně jako pokrývka hlavy a snaha o to, abychom byly v co nemenším žáru, pokud je to vůbec možné.