Kontroverzní, ale rozhodně zajímavé umění – to je street art

Kontroverzní, ale rozhodně zajímavé umění – to je street art

Klasické umění sice dnes stále patří mezi to nejdůležitější, co lidé obdivují, můžeme ve světě kolem nás nalézt i celou řadu dalších, a to doslova výjimečných děl. A jaká to mohou být? Všechny, které se dají zařadit do definice toho, co nabídne streetart. Pokud jste v této oblasti začátečníkem, pojďme se podívat na charakteristiku tohoto umění, stejně jako na to, kdo patří mezi nejznámější autory. Za náš redaktorský tým musíme říci, že jejich práce zkrátka obdivujeme více, než práce skutečných umělců historického, stejně jako současného umění. Proč? K moderním a neotřelým dílům máme totiž stále blíže. A určitě nesme jediní.

Jaké techniky street art používá?

To nejzajímavější je zcela jistě fakt, že dané umění nemá téměř žádné konkrétní hranice. Máme-li být konkrétní, můžeme do dané definice zařadit skutečně vše, s čím se konkrétně setkáváme právě na ulici. Mnoho lidí však street art spojuje hlavně s graffiti. A mají pravdu, jelikož to se dá považovat za jedno z prvních, a dnes také nejrozšířenějších druhů umění. Určitě ale není to jediné, jelikož technik je více a více a řada umělců přichází nejenom s novými, ale stejně tak i s kombinacemi různých stylů. Důležité je, aby byla plně respektována duše umělce, který se tak může naplno projevit. Některé výklady dokonce ukazují, že mezi street art může patřit třeba i tanec. Je pravdou, že na tom jsme se v naší redakci úplně neshodli – ačkoliv druh umění to zcela jistě je.

Pojďme se ale už konečně podívat na ty hlavní techniky, které street art má. Graffiti, jako jednu z prvních a nejrozšířenějších jsme již zmínili. Dále to ale může být třeba oblíbená tvorba mozaik, stejně jako zajímavé street instalace. Nemusejí chybět ale ani videoprojekce a podobné prvky. Příkladem moderního využití je i dnes oblíbený videomapping. Vrátíme-li se ale zpět ke klasice, nesmíme zapomínat také na různé nálepky, stejně jako stenal graffiti, nebo neméně oblíbený wheatpasting. To vše dnes můžeme na ulicích vidět.

Hlavní autoři jsou známí po celém světě

Pokud je street art také něčím zajímavý, tak rozhodně tím, že řada umělců se dnes doslova skrývá v anonymitě, nebo se jedná o umělce lokální. Přesto to není tak úplně pravda. Přesvědčili jsme se o tom v naší redakci, kde jsme na toto téma živě diskutovali. A tak můžeme do článku uvést i konkrétní jména těch umělců, kteří patří mezi světovou elitu. Pokud o této oblasti umění víte alespoň několik základních věcí, potom vám nemusí být cizí jména, jako ORB, OS Gemeos, Krit@, nebo také jméno nejznámější, kterým je umělec Banksy. Všichni se pyšní tím, že jejich díla jsou nejenom na ulicích, ale lze je vidět třeba i v muzeích, nebo galeriích. I to samo o sobě jasně ukazuje, že i toto je umění, které se může dostávat na taková místa, která dříve dávala přednost jenom standardům – tedy klasice.

Kdo se chce dané oblasti věnovat více, má několik možností, odkud čerpat. Ideální je určitě prohlížet obrázky na internetu. Začít doporučujeme hned nejlepším zdrojem, který má název Wooster Collective. Ten nejlepší zážitek vás ale čeká ve chvíli, kdy díla řady umělců uvidíte třeba ve svém městě. Stejně tak můžete zkusit realizovat i díla svá. A kdo ví, třeba jednou budete ve výstavních síních vystavováni hned vedle Banksyho.

Kruhy v obilí – dokonalé umění současné doby

Kruhy v obilí – dokonalé umění současné doby

Pokud se mluví o umění, většina lidí si logicky představí hudbu, obrazy, sochy, ale třeba také filmy nebo podobné věci. Jelikož náš tým se může do posledního člena pyšnit nízkým věkem, je jasné, že nás v oblasti umění zajímají především zcela jiné věci. A jaké? Takové umění, které je dnes považováno za něco opravdu unikátního. Máme na mysli kruhy v obilí. Tedy abychom byli konkrétní, už dávno se nejedná jenom o kruhy, jelikož různých zajímavých tvarů a možností dnes můžeme vidět stále více a více.

Zajímavostí je samozřejmě to, že mnoho lidí stále věří tomu, že je to dílo mimozemských civilizací. To pravidelně vyvracejí nejenom vědci, ale i řada lidí, kteří se nakonec přiznají právě k tomu, že je to dílo jenom a jenom jejich. A proč to dělají? Chtějí se ukázat a chtějí předvést, že jsou v rámci daného umění skutečnými mistry.

Existují i specializované skupiny

Doba, kdy dané umění dělali především jednotlivci je již dávno pryč. Dnes totiž existuje řada specializovaných skupin, které se do daných mistrovských děl pouští. Pokud vyrazí jednotlivec, je to spíše ojedinělá záležitost a daný výsledek rozhodně nebude natolik unikátní a zajímavý, jak mnozí čekají. Naopak skupina o několika členech je cestou k tomu, jak vytvořit obrazec skutečně na první pohled dokonalý. Má však stále jednu velkou nevýhodu – většina z nás ho uvidí pouze zprostředkovaně z fotografií, nebo z videí. Je totiž kompletně viditelný jenom z výšky.

Důvodem větších skupin je i to, že se celá práce musí stihnout v poměrně krátkém časovém horizontu – tedy v noci. Pomůcky navíc musejí být lehčího a primitivnějšího rázu. Stejně tak nesmí po autorech zůstat žádné stopy. Proč? Jelikož tím dokážou nahrávat různým konspirátorům a tím se jejich díla stávají slavnějšími.

Jsou obrazce, které patří mezi nejznámější

A jaké obrazce vlastně patří k těm nejzajímavějším z celého světa? Je pravdou, že v naší početné redakci jsme se na tom přímo neshodli. A tak jsme nechali do daných žebříčků promluvit každého, aby také mohl říci svůj názor. Rozhodně jsme se shodli na tom, že jedním z nejznámějších a největších je motiv květu, který je složený z několika desítek různě velkých klasických kruhů. Jeho velikost je několik set metrů čtverečných.

Chybět ale nesmí na první pohled kruhový motiv, který má ve svém středu výraznou čtvercovou desku, ve které jsou s naprostou přesností znázorněna různá čísla. I to je samozřejmě dílem člověka – i když se tomu nechce věřit. Pro milovníky konopí určitě musíme zařadit také jeden zajímavý „kruh“, a to takový, který má samozřejmě tvar marihuanového listu. Zde už je více než jasné, kdo je jeho autorem – tedy že to mimozemšťané nebyli. Rozhodně si ale tento motiv získal v době svého objevení celou řadu fanoušků. A čím potěšíme počítačové nadšence? Rozhodně zprávou o tom, že byl nalezen i takový motiv, který je kopií loga, které využívá prohlížeč Firefox. Zde se nabízí hlavně otázka, zda to bylo dílem skutečných fanoušků, nebo jenom reklamním tahákem. Ať už je důvod vzniku jakýkoliv, na nás není vše soudit. Na nás je pouze to, abychom počin obdivovali.