Free2play hry – stále větší hit herního světa

Free2play hry – stále větší hit herního světa

Počítačové hry jsou téměř stejně staré, jako první stolní počítače. A to z toho důvodu, že lidé počítače nevyužívají jenom na práci, ale také na zábavu. A tak se herní svět postupně rozrůstal, a to o stále nová a nová herní studia, stejně jako o stejně bohatou nabídku her. A jelikož řada z nás patří mezi vášnivé hráče her, rozhodli jsme se jim věnovat jednu zajímavost, která se týká posledních let, stejně jako aktuálního období. Jde o takzvané Free2play hry.

V minulosti bylo možné jediné. Buď si hru klasicky a legálně zakoupit za poměrně drahé peníze, nebo si ji nelegálně stáhnout. První možnost byla pro mnoho lidí právě z důvodu rostoucích cen doslova nemožná, druhá možnost poté souvisela se strachem z toho, že daná činnost rozhodně nepatřila mezi legální. Dnes se však ukazuje, že hry lze zdarma získat i legálně.

Čím je vlastně koncept Free2paly her zajímavý?

V našem týmu byste rozhodně nenašli nikoho, kdo by nezvládl během chvíle jmenovat několik zajímavých her, které lze v daném režimu hrát. I vy jste se jistě s několika z nich museli setkat. Pojďme si proto jasně a stručně charakterizovat, o co vlastně jde. Princip je přitom naprosto jasný a hlavně zajímavý. Herní studia totiž přišla na to, že získají mnohem více hráčů, pokud budou své hry distribuovat zcela zdarma. Máte tak možnost si danou hru nejenom legálně stáhnout, ale i legálně nainstalovat a také hrát. A to bez jakéhokoliv rizika, které by bylo spojeno s postihem. Stejně tak není problémem třeba ani to, že hry můžete hrát ve vašem prohlížeči. A to tak přibližuje herní svět i lidem, kteří by jinak tisícikoruny do jakéhokoliv titulu neobětovali.

Posun v online oblasti

Výrazný posun se v tomto segmentu udál hlavně ve chvíli, kdy na Free2play platformě začaly být stavěny také takové hry, které je možné hrát online, a to s hráči, nebo proti hráčům z celého světa. To logicky přilákalo ještě více lidí, kteří již měli dost předvídatelných protivníků, u kterých bylo více než jasné, co v následujících minutách udělají. Dnes je tak na trhu několik desítek různých titulů v rámci různých oblastí. A ty čekají na vás, stejně jako na nás, jelikož i my si zkrátka zajímavou hru rádi zdarma zahrajeme.

Z čeho jsou herní studia živa?

To je poměrně zásadní otázka, která jasně ukazuje, jak je svět Free2play her propracovaný. A to proto, že každá hra má v sobě zabudovaný systém mikrotransakcí. Ty jsou samozřejmě nepovinné, ale na druhou stranu mohou být hojně využívané. V principu jde o jediné, a to možnost vložit do hry trochu vlastních peněz, a to v řádech desetikorun. A proč bychom to jako hráči měli dělat? Logicky proto, že nám to může přinášet mnohá vylepšení. Třeba vylepšení naší postavy, stejně jako případné odemčení dalších levelů. A je pravdou, že ani nás pár desítek korun v tomto směru netrápí. Jelikož to ale udělá většina hráčů, herní studio nakonec může vydělat mnohem více, než pokud by hru prodávalo klasickou cestou, a to jako krabicovou verzi za tisíce. Riziko zde však stále je, a to jedno jediné. Zda skutečně dojde k tomu, že hra bude úspěšná, bude dostatek hráčů, a tedy bude také dostatek těch, kteří budou využívat své peníze.

Mobil nechte v kapse – existují hodinky

Mobil nechte v kapse – existují hodinky

Mobilní telefon dnes vlastní doslova každý. Je samozřejmě jasné, že ne každý má stejný typ nebo model. Co dnešnímu světu jasně dominuje, to jsou zcela určitě takzvané chytré telefony. V čem jsou unikátní? Především v tom, že už dávno nejde jenom o telefonování, ale hlavně o možnost využívat opravdu celou řadu různých funkcí, které jsou k dispozici. Dané telefony umožní nahrávání aplikací, díky kterému se přístroj stane skvělým pomocníkem běžného života. Dnes ale technologie pokročila natolik, že si ho už můžeme nechat v kapse.

Hitem jsou chytré hodinky

Právě ty dnes válcují svět chytrých telefonů. Nutno říci, že na jejich výrobu se specializují jak samotní výrobci smartphonů, tak samozřejmě také výrobci nezávislí. Cíl daných hodinek je jasný, a to mít k dispozici neustálý přehled o tom, co se na mobilu děje a přitom ho mít neustále v kapse. Dané přístroje se totiž jednoduše spárují a tak na hodinkách vidíme vše, co potřebujeme. Ty máme samozřejmě neustále na naší ruce, takže se stačí podívat na zápěstí, natočit ruku a již nám nic neuteče. A jelikož většina modelů je lehkých a kompaktních, není divu, že se těmto novinkám na našem trhu daří stále více a více. A to vidí i celá řada výrobců a tak se neustále snaží hlavně inovovat a přicházet s novými a novými modely.

Co chytré hodinky mohou umět?

Jelikož nám přijde daný sortiment skutečně velmi zajímavý, musíme se zaměřit také na to, co vlastně tyto konkrétní hodinky umí a čím pro nás mohou být zajímavé. Je tedy třeba zaměřit se na jejich hlavní a klíčové funkce. To nejdůležitější, co nás bude jako majitele mobilů zajímat, to je možnost přijímat hovory, stejně jako volat, nebo číst SMS. A právě tyto funkce patřili k těm prvním, které byly v tomto směru k dispozici. Samozřejmě postupně se vše neustále rozšiřovalo a to hlavně o praktické vlastnosti. Pomocí hodinek tak lze jednoduše sledovat události v kalendáři, nastavovat čas a budík, nebo procházet telefonní seznamy a zobrazovat fotky.

Postupem času se vše dotáhlo až k takové dokonalosti, že díky barevným displejům není problém ani to, že můžeme prostřednictvím hodinek brouzdat třeba na internetu, můžeme stahovat emaily, nebo vyhledávat důležité informace. Stále jsme sice limitováni menším displejem, ale na druhou stranu nemusíme neustále vytahovat telefon z kapsy.

Jak je to s cenami? Stále lepší a lepší

Od prvních chytrých hodinek na trhu uběhla poměrně dlouhá doba. A tak je jasné, že s přibývající konkurencí se stalo také to, že ceny daných modelů postupně padají a padají. Ostatně stačí se podívat do minulosti, kdy řada modelů stále přes 10 000 Kč. Dnes už není problém sehnat je za ceny v řádech jednotek tisíc. Stále ale nepatří mezi levný sortiment, na což je třeba myslet. Na druhou stranu i my v naší redakci očekáváme, že se brzdy dočkáme doby, kdy se stanou přirozenou součástí mobilních telefonů a spolu s mobilem najdeme v balení právě i daný miniaturní kousek hodinek, které si připněme na zápěstí, mobil dáme do kapsy a telefonu a vyrazíme ven. Jste stejného názoru? Věříme, že ano.