Kontroverzní, ale rozhodně zajímavé umění – to je street art

Klasické umění sice dnes stále patří mezi to nejdůležitější, co lidé obdivují, můžeme ve světě kolem nás nalézt i celou řadu dalších, a to doslova výjimečných děl. A jaká to mohou být? Všechny, které se dají zařadit do definice toho, co nabídne streetart. Pokud jste v této oblasti začátečníkem, pojďme se podívat na charakteristiku tohoto umění, stejně jako na to, kdo patří mezi nejznámější autory. Za náš redaktorský tým musíme říci, že jejich práce zkrátka obdivujeme více, než práce skutečných umělců historického, stejně jako současného umění. Proč? K moderním a neotřelým dílům máme totiž stále blíže. A určitě nesme jediní.

Jaké techniky street art používá?

To nejzajímavější je zcela jistě fakt, že dané umění nemá téměř žádné konkrétní hranice. Máme-li být konkrétní, můžeme do dané definice zařadit skutečně vše, s čím se konkrétně setkáváme právě na ulici. Mnoho lidí však street art spojuje hlavně s graffiti. A mají pravdu, jelikož to se dá považovat za jedno z prvních, a dnes také nejrozšířenějších druhů umění. Určitě ale není to jediné, jelikož technik je více a více a řada umělců přichází nejenom s novými, ale stejně tak i s kombinacemi různých stylů. Důležité je, aby byla plně respektována duše umělce, který se tak může naplno projevit. Některé výklady dokonce ukazují, že mezi street art může patřit třeba i tanec. Je pravdou, že na tom jsme se v naší redakci úplně neshodli – ačkoliv druh umění to zcela jistě je.

Pojďme se ale už konečně podívat na ty hlavní techniky, které street art má. Graffiti, jako jednu z prvních a nejrozšířenějších jsme již zmínili. Dále to ale může být třeba oblíbená tvorba mozaik, stejně jako zajímavé street instalace. Nemusejí chybět ale ani videoprojekce a podobné prvky. Příkladem moderního využití je i dnes oblíbený videomapping. Vrátíme-li se ale zpět ke klasice, nesmíme zapomínat také na různé nálepky, stejně jako stenal graffiti, nebo neméně oblíbený wheatpasting. To vše dnes můžeme na ulicích vidět.

Hlavní autoři jsou známí po celém světě

Pokud je street art také něčím zajímavý, tak rozhodně tím, že řada umělců se dnes doslova skrývá v anonymitě, nebo se jedná o umělce lokální. Přesto to není tak úplně pravda. Přesvědčili jsme se o tom v naší redakci, kde jsme na toto téma živě diskutovali. A tak můžeme do článku uvést i konkrétní jména těch umělců, kteří patří mezi světovou elitu. Pokud o této oblasti umění víte alespoň několik základních věcí, potom vám nemusí být cizí jména, jako ORB, OS Gemeos, Krit@, nebo také jméno nejznámější, kterým je umělec Banksy. Všichni se pyšní tím, že jejich díla jsou nejenom na ulicích, ale lze je vidět třeba i v muzeích, nebo galeriích. I to samo o sobě jasně ukazuje, že i toto je umění, které se může dostávat na taková místa, která dříve dávala přednost jenom standardům – tedy klasice.

Kdo se chce dané oblasti věnovat více, má několik možností, odkud čerpat. Ideální je určitě prohlížet obrázky na internetu. Začít doporučujeme hned nejlepším zdrojem, který má název Wooster Collective. Ten nejlepší zážitek vás ale čeká ve chvíli, kdy díla řady umělců uvidíte třeba ve svém městě. Stejně tak můžete zkusit realizovat i díla svá. A kdo ví, třeba jednou budete ve výstavních síních vystavováni hned vedle Banksyho.