Jaká negativa přináší horké počasí?

Horké počasí mnoho z nás sice miluje, ale spíše ve chvíli, kdy se můžeme zchladit u vody. Jinak jsou ale vysoké teploty poměrně rizikové. A to z toho důvodu, že hrozí mnoho problémů. A jelikož i nám toto téma přišlo nejenom zajímavé, ale i prospěšné, rozhodli jsme se napsat článek, který se zaměří právě na možná rizika spojená s tím, pokud své tělo dlouhodobě vystavíme vysokým teplotám.

Hned na úvod je třeba říci, že teplo a vysoké teploty jsou spojeny především se sluncem. To znamená, že pokud naše tělo vystavujeme slunečním paprskům déle než je obvyklé, zaděláváme si na velké problémy. A to především toho rázu, že může dojít ke spálení naší pokožky. I to je důsledek nadměrného horka a kombinace slunečních paprsků. Spáleniny mohou být nejenom běžného rázu, kdy je zarudlá pokožka. Není nic výjimečného ani to, kdy se mohou dostavit problémy takové, kdy jsou spáleniny řazeny do druhé kategorie, což již vyžaduje intenzivnější léčbu.

Pozor na dehydrataci

Protože naše tělo funguje poměrně spolehlivě a dobře, dokáže se velmi dobře bránit případnému horku. A to tak, že se začneme potit. A právě kapičky potu následně vedou k tomu, že je pokožka našeho těla ochlazována a je tak lépe udržována potřebná teplota. To však s sebou může přinášet i poměrně velká rizika. A jaká? Samozřejmě taková, že naše tělo vlivem toho ztrácí tekutiny mnohem rychleji, než běžně. A to může vést k jednomu hlavnímu problému, kterým je dehydratace.  A ta se může objevit skutečně rychle, třeba i za pár desítek minut, nebo za pár hodin. Příznaky dehydratace jsou přitom poměrně jasné. Může to být sucho v ústech, stejně jako bolesti hlavy.

V takových případech potřebujeme jediné, a to tekutiny. Nejlepší je čistá voda. Alkohol je rizikový v tom, že může naše tělo odvodňovat a dehydrovat mnohem více. Podobně jako káva. Sladké nápoje poté způsobují, že můžeme mít stále větší a větší žízeň. A to je při nedostatku tekutin problém.

Pozor také na časté kolapsy

Mnoho z nás to jistě někdy zažilo. U nás v týmu jsme se shodli, že ačkoliv jsme poměrně mladý, náznaky budoucího kolapsu tu byly. Organismus se zkrátka přehřeje a tělo nemůže fungovat tak, jak fungovat má. Prvotní příznaky jsou přitom velmi jasné. Je to hlavně bolení hlavy, stejně jako závratě, nevolnosti, ale může se dostavit i takzvané točení hlavy. To vše jsou předzvěsti toho, že náš organismus může velmi rychle kolabovat a my se tak můžeme ocitnout v bezvědomí. V takovém případě je dobré pozvolna tělo ochlazovat, stejně jako mu dodávat tekutiny. Nejnáchylnější skupinou jsou zcela určitě starší osoby, které již nemají tak dobře fungující organismus, aby to snášel.

Nepříjemnými problémy může být také úžeh nebo úpal. I na tom jsme se společně shodli, že je to nejenom velké riziko, ale že jsme ho již každý někdy měli. A jak se proti němu bránit? Ideální je stín, stejně jako pokrývka hlavy a snaha o to, abychom byly v co nemenším žáru, pokud je to vůbec možné.