Free2play hry – stále větší hit herního světa

Počítačové hry jsou téměř stejně staré, jako první stolní počítače. A to z toho důvodu, že lidé počítače nevyužívají jenom na práci, ale také na zábavu. A tak se herní svět postupně rozrůstal, a to o stále nová a nová herní studia, stejně jako o stejně bohatou nabídku her. A jelikož řada z nás patří mezi vášnivé hráče her, rozhodli jsme se jim věnovat jednu zajímavost, která se týká posledních let, stejně jako aktuálního období. Jde o takzvané Free2play hry.

V minulosti bylo možné jediné. Buď si hru klasicky a legálně zakoupit za poměrně drahé peníze, nebo si ji nelegálně stáhnout. První možnost byla pro mnoho lidí právě z důvodu rostoucích cen doslova nemožná, druhá možnost poté souvisela se strachem z toho, že daná činnost rozhodně nepatřila mezi legální. Dnes se však ukazuje, že hry lze zdarma získat i legálně.

Čím je vlastně koncept Free2paly her zajímavý?

V našem týmu byste rozhodně nenašli nikoho, kdo by nezvládl během chvíle jmenovat několik zajímavých her, které lze v daném režimu hrát. I vy jste se jistě s několika z nich museli setkat. Pojďme si proto jasně a stručně charakterizovat, o co vlastně jde. Princip je přitom naprosto jasný a hlavně zajímavý. Herní studia totiž přišla na to, že získají mnohem více hráčů, pokud budou své hry distribuovat zcela zdarma. Máte tak možnost si danou hru nejenom legálně stáhnout, ale i legálně nainstalovat a také hrát. A to bez jakéhokoliv rizika, které by bylo spojeno s postihem. Stejně tak není problémem třeba ani to, že hry můžete hrát ve vašem prohlížeči. A to tak přibližuje herní svět i lidem, kteří by jinak tisícikoruny do jakéhokoliv titulu neobětovali.

Posun v online oblasti

Výrazný posun se v tomto segmentu udál hlavně ve chvíli, kdy na Free2play platformě začaly být stavěny také takové hry, které je možné hrát online, a to s hráči, nebo proti hráčům z celého světa. To logicky přilákalo ještě více lidí, kteří již měli dost předvídatelných protivníků, u kterých bylo více než jasné, co v následujících minutách udělají. Dnes je tak na trhu několik desítek různých titulů v rámci různých oblastí. A ty čekají na vás, stejně jako na nás, jelikož i my si zkrátka zajímavou hru rádi zdarma zahrajeme.

Z čeho jsou herní studia živa?

To je poměrně zásadní otázka, která jasně ukazuje, jak je svět Free2play her propracovaný. A to proto, že každá hra má v sobě zabudovaný systém mikrotransakcí. Ty jsou samozřejmě nepovinné, ale na druhou stranu mohou být hojně využívané. V principu jde o jediné, a to možnost vložit do hry trochu vlastních peněz, a to v řádech desetikorun. A proč bychom to jako hráči měli dělat? Logicky proto, že nám to může přinášet mnohá vylepšení. Třeba vylepšení naší postavy, stejně jako případné odemčení dalších levelů. A je pravdou, že ani nás pár desítek korun v tomto směru netrápí. Jelikož to ale udělá většina hráčů, herní studio nakonec může vydělat mnohem více, než pokud by hru prodávalo klasickou cestou, a to jako krabicovou verzi za tisíce. Riziko zde však stále je, a to jedno jediné. Zda skutečně dojde k tomu, že hra bude úspěšná, bude dostatek hráčů, a tedy bude také dostatek těch, kteří budou využívat své peníze.