Alternativní zdroje energie

Pokud se podíváme na ty nejznámější zdroje energie, jsou to určitě elektrárny jaderné, stejně jako uhelné elektrárny. Ty sice patří mezi nejběžnější, ale rozhodně ne jediné možnosti. A jelikož většina z nás je v naší připravena chránit přírodu, bylo jasné, že právě tento článek věnujeme možnostem toho, jaké můžeme využívat alternativní zdroje energie. Především ho tedy budeme směřovat na oblast obnovitelných zdrojů, jelikož ta dnes patří mezi tu, která má budoucnost ve všech ohledech. A na tom jsme se hromadně shodli všichni.

Využívat lze sílu vody, stejně jako větru

Začneme určitě dvěma nejjednoduššími možnostmi, které se v tomto směru nabízejí. První je využití energie větru, kdy budeme využívat větrné elektrárny. Ostatně stačí se podívat k našim východním sousedům a zde jich najdeme více než dost. Bohužel u nás jich je stále pouze pár, i když postupně je jejich počet neustále zvyšován. Jejich princip je velmi jednoduchý. Jde o velké pylony s vrtulí, kterou roztáčí síla větru. Tím, že se daná elektrárna točí, samozřejmě dokáže vytvářet elektrickou energii, která je dodávána do sítě. A to vše jenom díky síle větru, který je logicky zcela zdarma. Dokonalá ukázka toho, jak může alternativní a hlavně čistý zdroj energie fungovat.

Podobně zajímavé jsou ale i elektrárny vodní. U nich jsme se také shodli na tom, že je jich na našich tocích poměrně málo. Na druhou stranu chápeme, že mohou být problémem třeba pro vodní živočichy. Stavba takové elektrárny tak rozhodně naruší jejich prostředí. Princip fungování je přitom také více než jednoduchý. Stačí k tomu jediné, a to potřebný spád vody a turbína, kterou bude voda roztáčet. Vlivem toho dojde k tomu, že bude vytvářena elektřina. Daná elektrárna tak může fungovat nepřetržitě, tedy pokud pomineme situace, kdy je nadměrné sucho, a tedy vody je nedostatek.

Méně známé možnosti – třeba geotermální energie

Zmíněné varianty dnes zná téměř každý. I proto jsme se rozhodli zaměřit se také na takové, které patří mezi ty méně známé. A to v souvislosti s využitím geotermální energie. Pro takovou výrobu elektřiny jsou využívána ta místa, kde je teplotní spád více než 55 stupňů Celsia. V praxi to znamená, že je využívána tepelná energie z nitra naší země. I ta je zcela zdarma a samozřejmě při jejím využití nijak nezatěžujeme přírodu. Takové elektrárny jsou poté k vidění hlavně v oblastech, kde je vyšší sopečná činnost, a jsou k vidění různé gejzíry. Právě páry, která se zde hromadí je poté využíváno k pohonu turbín. Jak tedy asi tušíte, ČR má v tomto směru zatím smůlu.

Další pro ČR zatím neproveditelnou možností je i energie mořských proudů. Jak totiž bylo zjištěno, dnes mají mořské proudy nejenom periodičnost, ale mají stále svůj stejný směr, stejně jako rychlost. A i toho se dá logicky využít, a to proto, aby byla na daných místech vytvořena elektrárna, která jich bude využívat.

Jaké jsou další možnosti?

Zapomínat ale nesmíme ani na několik dalších alternativ, které jsme společně v naší redakci postupně vyjmenovali. Jedná se také o přílivové elektrárny, stejně jako o elektrárny na výrobu energie z biomasy, nebo i tepelná čerpadla. Uvést musíme i sluneční elektrárny, i když s nimi se tuzemský záměr příliš nepovedl.